Múltkoriban próbáltam vásárolni valamit online, de valahogy furcsán összebarkácsoltnak tűnt az egész webshop folyamat. Aztán odajutottam, hogy meg kellene adjam adataim az OTP online kártyás fizetési oldalának, erre döbbenten veszem észre, hogy a böngészőm szerint mindenféle titkosítás nélkül küldeném el az összes fontos bankkártya adatomat. A sztori a végén még csak érdekesebb lett…
- Szóval írtam egy e-mailt az OTP-nek, hogy mégis hogyan lehet, hogy nem jelezte ki a böngészőm, hogy most egy biztonságos módon titkosított oldalra pötyögném be az OTP égisze alatt, de a szolgáltató domainnevén megjelenő oldalon az érzékeny bankkártyaadataimat.
- Meglepően gyorsan jött egy elég dilettáns, semmitmondó válasz.
- Erre újból megírtam, hogy ha már az OTP weboldala esetén szimpla látogatóként titkosított kapcsolaton keresztül böngészhetek, akkor az online fizetés esetén az adott szolgáltatónál miért nem mutatja nekem ezt a böngészőm?
- Véletlenül elküldték a fejlesztő válaszát egy az egyben, hogy ez tényleg nincs rendben így.
- Aztán gyorsan megpróbálták visszahívni az e-mailt egy visszahívó e-mailban. …visszahívni…a…saját…e-mail…szerveremre…már…kézbesített…e-mailt… Jesszusom!
- Végül azt írták, hogy egyeztetnek még.
- Mire kíváncsiságból rákérdeztem, hogy mi is lett a sztori vége, annyi volt a válasz, hogy „remélhetőleg” kijavították a hibát.
Nos, remélhetőleg nem nagyon kell majd az OTP online bankkártyás fizetési rendszerével vásároljak a jövőben.