Karakteres böngészők, képmegjelenítés nélkül
A World Wide Web hajnalán relatíve sokan futtattak szöveges böngészőt olyan operációs rendszeken, ahol nem tudtak, vagy nem akartak grafikus felületet használni. Manapság leginkább a Unix-szerű operációs rendszereken használják őket, azonban működésük közel áll mind a látássérültek által használt megoldásokhoz, mind ahhoz, amit a Keresőrobotok „látnak” az oldalból, ezért jó szolgálatot tehetnek oldalunk tesztelésére mind az Akadálymentes weboldalak írása, mind a honlapok Keresőoptimalizálása esetén.
Lynx
Unix-szerű operációs rendszereken és Winodwsokon is (kisebb-nagyobb nehézségekkel) futó, karakteres üzemmódű böngésző.
A leggyakrabban forráskódban terjesztett alkalmazás, Windows NT/2000/XP operációs rendszerekre lefordított, installerrel ellátott verziója. Problémamentes futása azonban nem feltétlenül garantált.
Links
http://artax.karlin.mff.cuni.cz/~mikulas/links/
Másik szöveges böngésző, amelynek nincsen Windowsos változata, viszont létezik grafikus üzemmódú adaptációja is.
További alternatív böngészők
http://www.w3.org/WAI/References/Browsing
Látássérültek számára kifejlesztett speciális megoldások és egyéb alternatív weboldal-elérési technikák összefoglaló listája.
Szöveges böngésző használata Windows XP-n
A fenti böngészők leginkább csak Linux-on, FreeBSD-n, meg hasonló Unix szerű rendszereken szeretnek futni, ezért főhet a feje a Windows XP-t használóknak, hogy hogyan tudnák oldalukat leellenőrizni szöveges böngésző segítségével. Ahelyett, hogy többé-kevésbé, illetve nem magától értetődő módon működő szöveges böngészőkkel kísérleteznénk, töltsük le a http://www.opera.com oldalról az Opera böngésző legfrisebb változatát. Az alábbi képernyőképeken nyomon követhető, hogy hogyan lehet pár kattintással „szöveges böngészőt” varázsolni az egyébként teljesen grafikus programból.
Egyszerűbb módszer
A View » Style menüben ki kell választani az „Emulate text browser” opciót, az Opera ekkor olyan beállításokkal lesz felvértezve, ami mind a megjelenített elemek, mind a megjelenítés stílusát tekintve nagyban hasonlít az „igazi” szöveges böngészőkre.
Bonyolultabb módszer
Több testreszabást igényel, de talán jobban olvasható az oldal, ha az alábbi módszerrel állítjuk be az Opera böngészőnket.
A weblapok megjelenítését beállító eszköztár a címsor jobb oldali végében található szemüveg ikonra kattintva nyitható le.
Az eszköztáron egy ikon szolgál a képek megjelenítésének ki- és bekapcsolása, míg egy másik ikon pedig az üzemmódváltásra.* Ha a fentieknek megfelelően átállítjuk az ikonokat, akkor a weboldalak stíluslapok és képek nélkül fognak megjelenni.
Ekkor azonban még a Java, JavaScript, Flash plug-in segítségével megjelenített elemek továbbra is láthatóak lesznek. A teljesebb karakteres böngésző felhasználói élményért tiltsuk le ezeket is az Eszközök/Beállítások (Tools/Preferences) menüből elérhető párbeszédablak segítségével.
* Szintén ebbben a párbeszédpanelben található meg a kétfajta felhasználói profil beállítására szolgáló „Style options” gomb. Itt állítható be, hogy az egyes felhasználói profilok esetén milyen stíluselemekkel jelenjen meg az oldal. Látható, hogy az „User mode” profilban alapbeállításként a weboldal nem saját stíluslapjával jelenik meg.
Mindezen beállítások segítségével gyakorlatilag lecsupaszítottuk Opera böngészőnket egy jó karakteres böngésző szintjére. Az egyetlen döntő különbség az lesz, hogy sokkal szebb fontokkal fog megjelenni a szöveg. Továbbra sem azt „látjuk” így a weboldalakból, amit a Keresőrobotok látnak, de ez a nézet már nagyon hasonlít ahhoz, amit a robotok képesek érzékelni egy weboldalból.
A példaoldal Béke Csaba reneszánsz lantművész modern CSS technikákkal elkészített oldala
A „Szöveges böngésző” című bejegyzést 2004. 10. 31. napján publikáltam, az azóta már bezárt webni.innen.hu oldalon. Ezt az írást és az innen hivatkozott régi tartalmakat a Webni! Archívum oldalán gyűjtöttem össze. Mivel az utolsó módosítás dátuma: 2009. 12. 30., ezért az itt olvasható információk már részben vagy teljes egészében elavultak lehetnek.
Le a hirdetesekkel!
2009. 12. 17. 04:55 · Névtelen hozzászóló →
Igazabol engem csak 2 dolog miatt erdekel egy meztelen bongeszo: hatha igy megszabadulok az ostoba villogo reklamoktol, illetve kevesebb CPU-t fogyaszt a laptopom. Mar annyi fele bongeszot kiprobaltam, de az osszes ezerrel zabalja a procit>>>aksit mire betolt egy agyonflashezett oldalt. Pl az In….x imadja igy leamortizalni a gepemet meg az agyamat. Mindjart kiprobalom ezt az Operas modszert, hatha jo lesz. (Mi ebbol a tanulsag? Ne olvassunk I..xt. )Udv