Problémás technológiák

október 30, 2004

Weboldalak felgöngyölítését gátló tényezők

Vannak olyan technológiák illetve a weboldalaknak léteznek olyan elemei, melyeket a Fontos keresők nem képesek (vagy nem akarnak) felgöngyölíteni (beindekszelni), ezért előfordulhat, hogy a keresők számára nem lesz látható a problémás technológiákra épülő webhelyek egy része vagy akár egésze is. Általánosságban elmondható, hogy amit nem látnak a Szöveges böngészők, az a Szabadszavas keresők számára leginkább nem is létezik, Felgöngyölítése tehát nem fog megtörténni.

A Google fejlesztői szerint például az ideális weboldal vagy nem használja az alább felsorolt technikákat, vagy helyette biztosít alternatív hozzáférési lehetőséget is az oldal tartalmához. Ez részben az erőforrásokkal való takarékosságra vezethető vissza (pl. a Keresőrobotoknak ne kelljen megküzdeni egy JavaScript értelmezésével, ezzel használva a szervereik processzoridejét), részben arra az elgondolásra, hogy a leghasznosabb oldalak közelítenek az általuk elképzelt ideális információforráshoz. Úgy gondolják ugyanis, hogy felhasználóknak az az érdeke, hogy [Akadálymentes weboldalak]kkal találkozzanak, melyet a böngészésre alkalmas eszközök lehető legszélesebb körével el lehet olvasni, legyen az egy hagyományos Windowsos számítógép vagy akár egy mobiltelefon.

A keresők hozzáállása változhat idővel, mint ahogy például az a Flash alapú oldalakkal történt a Google kereső esetében. Előfordulhat az is, mint például a dinamikus Elérési útvonalak esetében, hogy bár egyes megoldások használata nem ajánlott, azonban ez még nem feltétlenül akadályozza meg a kérdéses weboldalak felgöngyölítését. Más megoldások pedig (mint például az src attribútummal kódolt linkek többek között a Framek esetén) csak egyes keresőknél számítanak problémásnak (a példa esetén a Yahoo! keresőnél).

A „Problémás technológiák” című bejegyzést 2004. 10. 30. napján publikáltam, az azóta már bezárt webni.innen.hu oldalon. Ezt az írást és az innen hivatkozott régi tartalmakat a Webni! Archívum oldalán gyűjtöttem össze. Mivel az utolsó módosítás dátuma: 2012. 05. 28., ezért az itt olvasható információk már részben vagy teljes egészében elavultak lehetnek.

Archivált hozzászólások